Sunday, 2 March 2025

Skäms ni för mjölken, Arla?

Det är inte mat som är dyr, det är ultraprocessade industriprodukter.

Många tankar väcks när man ser en sådan produkt, vilket jag gjorde häromdagen på Pressbyrån i Nässjö. PROTEIN skriker produkten, som att det är för att få i sig protein som man skulle behöva dricka den. Det svenska folket i gemen har ingen proteinbrist alls, sannolikt motsatsen. En del som tränar verkar ha uppfattningen att de behöver konsumera massor av protein. Visst kan de behöva lite extra, men om de äter en normal blandkost inklusive animalisk föda lär det vara helt önödigt. Om man är fördomsfull (erkännes) skulle man misstänka att kundkretsen är hårdtränande kvinnor som samtidigt är vegetarianer eller pseudo-veganer och egentligen inte tycker om mat.

MANGO är nummer två i ordningen, med mindre text än PROTEIN. Produkten innehåller fem procent mango. Kanske man tror att det är nyttigt, eller så är det bara en god smak, vad vet jag (jag har varit svag för mango sedan jag jobbade i tropikerna). Jag har ingen aning om var mangon kommer ifrån, det behöver man inte ange. Sannolikt kommer den från någon av de tropiska länder som tillverkaren, Arla, exporterar mjölkpulver till. Mjölkpulver där man tagit bort smörfettet, eftersom det finns en stor efterfrågan av det här och där man istället tillsatt palmolja. Jo, du hörde rätt, man tillsätter palmolja till mjölkpulvret som man sedan också marknadsför med argument att den (billiga) vegetabiliska olja än mer hälsosam än det (dyra) smörfett som man tagit bort från pulvret. Lustigt att man inte använder samma argument i Sverige...

Yoghurt står det med små bokstäver. Det är alltså mjölk det handlar om, även om man inte verkar kännas vid det, Ordet mjölk nämns bara finstilt i innehållsförteckningen, medan produkten presenteras så här: 

"Arla Proteinyoghurt mango innehåller extra mycket protein och mindre fett. Den passar bra för dig som tränar och lätt vill kunna ta med dig ett mellanmål. Yoghurten har en smart förpackning med skruvkork som gör den extra bra för dig på språng."

Mjölk är liksom Arlas kärnverksamhet, men man verkar skämmas för mjölken. Man ser sällan någon reklam för mjölk och i mejerihyllan tar allsköns drycker en allt större plats. 

För några år sedan hade jag en kort diskussion för den dåvarande vd:n för Arla Sverige som då sade att Arla utvecklade sig till ett ”ingrediensföretag”. I stället för att sälja mjölk, ost och smör, satsar man på att plocka isär det högvärdiga livsmedlet mjölk i en massa olika ingredienser, som laktos, mjölkprotein, smörfett och säkert många fler saker som vare sig du eller jag vet vad det är. Dessa ingredienser kan sedan sättas ihop av olika livsmedelsindustrier, inklusive Arla självt, till nya designade, målgruppsanpassade och trendiga ”produkter”. ProteinMangoYogurten är just en sådan produkt. Där har man pimpat mjölken med extra tillsatt mjölkprotein så att proteinhalten blir 10 procent istället för mjölkens normala 3,5 procent. Samtidigt så har man tagit bort en stor del av fettet (som ju har en bra marknad som smör och grädde).

Priset? Cirka 100 kronor litern, så det är kanske begripligt ur ett rent affärsmässigt perspektiv. Men man funderar på hur folk är funtade som betalar så mycket för denaturerad mjölk samtidigt som man klagar på att ”maten är dyr”. Det är inte mat som är dyr utan ultraprocessade industriprodukter.

Det här är ju inte unikt för Arla, utan bara ett exempel på hur livsmedelsindustrin utvecklar sig. Men det är särskilt illa att det företag som ägs av mjölkbönder och som borde värna om mjölkens ställning som livsmedel så till den milda grad struntar i att lyfta det som de svenska mjölkbönderna producerar.

Javisst, jag glömde att PRODUKTEN kommer från Nederländerna.Skål.